تاریخ : پنج شنبه, ۶ آذر , ۱۳۹۹ 11 ربيع ثاني 1442 Thursday, 26 November , 2020
1

جزییات محدودیت‌ کرونایی در خوزستان جمعه آینده اعلام می‌شود

  • کد خبر : 4935
  • ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۳
جزییات محدودیت‌ کرونایی در خوزستان جمعه آینده اعلام می‌شود
استاندار خوزستان با اشاره به اعمال محدودیت‌ جدید کرونایی در کشور گفت: جزییات نهایی محدودیت کرونایی در خوزستان روز جمعه آینده اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری امید جنوب – غلامرضا شریعتی چهارشنبه شب در نشست خبری آنلاین با رسانه‌ها، بیان کرد: با توجه به وضعیت کرونا در کشور و همزمانی با زمان سنتی پیک سندورم حاد تنفسی که به سیستم درمان فشار زیادی وارد کرده، بناست که سلسله محدودیت‌ جدید و ویژه در کشور اجرایی شود.

وی شرایط خوزستان را از لحاظ کرونا نسبت به سایر استان‌های کشور بهتر و قابل قبول توصیف کرد و افزود: به ویژه در ۲ هفته گذشته وضع خوزستان روبه بهبود بوده و امیدواریم این روند ادامه یابد.

شریعتی اضافه کرد: بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا محدودیت‌هایی برای مراکز استان‌ها اعمال ‌می‌شود که مرکز خوزستان نیز مشمول این محدودیت‌ها خواهد بود

وی ادامه داد: جزییات این محدودیت‌ها پس از جلسه روز جمعه آینده اعلام خواهد شد.

شریعتی با بیان اینکه این محدودیت‌ها فعلا در شهرستان‌های اهواز و کارون اعمال می‌شود، گفت: سایر شهرستان‌های خوزستانا فعلا مشکلی ندارند. با توجه به تعریف جدید، فعلا شهرستان قرمز در خوزستان نداریم و شهرهای ما در وضعیت نارنجی و یا زرد هستند و وضع آنها به نسبت قابل قبول است که امیدواریم این شرایط با همت و مشارکت مردم و دستگاه‌ها و رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد بهبود یافته و حفظ شود.

وی افزود: با ورود به موقع ستاد مبارزه با کرونا و افزایش استفاده از وسایل خودمراقبتی همچون ماسک، میزان شیوع بیماری در خوزستان روند قابل قبولی گرفت و شرایط خوزستان نسبت به سایر استان‌های کشور بهتر است.

وی همچنین اجرای مصوبات ستاد مبارزه با کرونا را برای همه دستگاه‌ها الزامی دانست و گفت: بخش اداری شرکت‌ها و صنایع مشمول تعطیلی خواهد بود اما بخش‌های تولیدی به هیچ وجه تعطیل نمی‌شود.

 

۲ خودکشی و ۶ اقدام به خودکشی دانش آموزان در رامهرمز

استاندار خوزستان اخبار منتشر شده درباره خودکشی دانش آموزان را غلوآمیز توصیف کرد و گفت: بر اساس گزارش فرمانداری رامهرمز، در یک سال گذشته در این شهرستان ۲ مورد خودکشی منجر به فوت و ۶ مورد اقدام به خودکشی در میان دانش‌آموزان اتفاق افتاده است.
وی افزود: طبق بررسیی صورت گرفته این خودکشی‌ها ارتباطی با فقر و مسایل مالی نداشته اما بررسی در این رابطه ادامه دارد و منتظر گزارش نهایی خودکشی‌ها هستیم.
شریعتی اضافه کرد: قبول دارم که پاک کردن صورت مساله به حل شدن این مشکلات کمک نمی‌کند و باید برخورد واقعی و منطقی با قضیه داشته باشیم، به این معنی که اگر فقر ریشه این خودکشی‌ها باشد باید به آن رسیدگی شود و اگر مسایل دیگر علت اصلی باشد، آنها نیز باید مورد توجه و اقدام قرار گیرد.
وی ادامه داد: رسانه‌ها باید به اطلاع رسانی صحیح در این زمینه کمک کنند و اجازه ندهند اخبار جعلی و ساختگی که احساسات مردم را جریحه‌دار می‌کند، منتشر شود، زیرا انتشار اخبار جعلی خطری است که اکنون همه دنیا با آن روبه رو است.
شریعتی همچنین درباره اختصاص تبلت‌های دانش آموزی نیز توضیح داد: اعتبار این تبلت‌ها تامین شده و در اختیار اداره کل تجهیز، توسعه و نوسازی مدارس قرار گرفته است.
وی افزود: این اداره کل ۲ قرارداد برای تامین تبلت‌ها منعقد کرده که در یک مورد تامین یک هزار دستگاه و در مورد دیگر تامین ۲ هزار دستگاه تبلت باید انجام شود که اکنون سفارش یک هزار دستگاه تبلت آماده است اما سفارش دوم هنوز تکمیل نشده است.
وی اضافه کرد: ستاد اجرایی فرمان امام با کمیته امداد امام خمینی(ره) قرارداد تامین ۳۰ هزار دستگاه تبلت را منعقد و تکلیف کرده است که شرکت مونتاژکننده تا زمان اتمام این سفارش، موارد جدیدی را انجام ندهد، از آنجا که شرکت مونتاژ کننده قرارداد ستاداجرایی با خوزستان مشترک است این تاخیر مشمول کار خوزستان شده اما پس از مذاکره با ستاد اجرایی موافقت کرده‌اند که سفارش خوزستان به صورت ویژه در اولویت قرار گیرد.
وی ادامه داد: ۲ هزار دستگاه تبلت نیز از طریق پتروشیمی‌ها برای شهرستان ماهشهر و بندرامام خمینی(ره)خریداری شده که تا هفته آینده توزیع می‌شود.
شریعتی همچنین با اشاره به آغاز طرح آجر به آجر (مشارکت در ساخت مدرسه ) در خوزستان، گفت: خوزستان در این طرح رتبه دوم کشور را دارد و با توجه به اینکه این استان در زمینه خیران مدرسه‌ساز نیز دارای رتبه دوم کشوری است، امیدواریم در طرح آجر به آجر نیز بتواند جایگاه خوب خود را حفظ کند.

مخالفت دوباره خوزستان با انتقال آب
استاندار خوزستان همچنین با اشاره به مخالفت این استان با اجرای طرح‌های انتقال آب در سرشاخه رودخانه‌های خوزستان، گفت: مخالفت خود را با طرح‌های انتقال آب اعلام کردیم و این مساله همچنان در حال پیگیری است.
وی با اظهار بی‌اطلاعی نسبت به سدسازی جدید بر روی رودخانه کارون در بالادست، افزود: در رابطه با رودخانه کارون خبری دال بر اینکه در بالادست این رودخانه سدسازی جدیدی بشود، نداریم.
شریعتی با بیان اینکه خوزستان با سدسازی در بالادست رودخانه مارون نیز مخالفت خود را اعلام کرده، اضافه کرد: زمزمه‌هایی برای ساخت سد جدید در بالادست مارون بوده که در مخالفت با آن مکاتبه و جلساتی برگزار کردیم؛ در این باره با عدد و رقم صحبت کردم و برای دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر نیرو و سایر مسوولان توضیحاتی ارایه کردم که فکر می‌کنم با این صحبت‌ها قانع شدند و وزیر نیرو گفته که فعلا هیچ برنامه‌ای برای سدسازی در حوضه مارون ندارند.
وی بیان کرد: در حوضه رودخانه کارون در خوزستان سد کارون۲ و در حوضه دز سدهای جدیدی پیش بینی شده که در صورت اجرای این سدها امکان مدیریت منابع آب بیشتر خواهد شد.
شریعتی در ادامه با اشاره به حذف بودجه احیای رودخانه کارون در پارسال، گفت: وعده‌هایی داده شده که این بودجه در سال ۱۴۰۰ احیا شود که امیدواریم این وعده‌ها محقق شود.
وی افزود: اعتبارات احیای رودخانه کارون در گذشته نیز به سختی اختصاص داده می‌شد، اگر چه در سال ۹۹ شرایط بودجه مناسب نبود و امیدواریم در سال آینده گشایشی صورت گیرد.

پرداخت ۶۵ درصد خسارت کشاورزان سیل‌زده
استاندار خوزستان درباره پرداخت خسارت سیل سال ۹۸ به کشاورزان نیز گفت: حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد خسارت به کشاورزانی که توسط سازمان فضایی تایید شده بودند، پرداخت شده است.
وی افزود: پرداخت خسارت به کشاورزانی که در سیستم نامنویسی کرده و توسط سازمان فضایی تایید شده بودند، در حال انجام است؛ بخشی از کشاورزان نیز در سامانه ثبت نام نکرده بودند که برای آنها امکان ثبت نام مجدد فراهم و پرداخت خسارت آنها نیز بررسی شده، اما بخشی از کشاورزان از سوی سازمان فضایی تایید نشدند که پرداخت خسارت سیل به آنها خارج از اختیار استان است.
شریعتی همچنین گفت: تخصیص آب برای ۶ هزار هکتار از گام دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب، در شمال خوزستان از سوی وزارت نیرو تایید نشده است.
وی افزود: متاسفانه در گام نخست طرح کشاورزی ۵۵۰ هزار هکتاری، شمال خوزستان به دلیل نداشتن مطالعات دیده نشده و عمده کار در جنوب، غرب و شرق خوزستان انجام شده بود که با تلاش‌هایی توانستیم چند هزار هکتار را در لالی مصوب کنیم.
شریعتی با انتقاد از مدیران وقت برای توزیع نامناسب این طرح کشاورزی در خوزستان، اضافه کرد: در گام دوم این طرح ۴۶ هزار هکتار برای شمال خوزستان پیش بینی شده است؛ اکنون تخصیص آب قسمت عمده این طرح حل شده اما وزارت نیرو تخصیص آب برای ۶ هزار هکتار از آن را نپذیرفته که مخالفت خود را اعلام کرده و در حال پیگیری هستیم.
به گفته وی، رییس جمهوری و معاون اول وی قول‌هایی برای حل مشکل آب گام دوم این طرح کشاورزی داده‌اند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع را پیگیری می‌کنند.
وی همچنین درباره مشکل تامین گندم بذری برای کشاورزان بیان کرد:کشاورزان گندم بذری نگهداری نکرده و همه را فروخته‌اند که با هماهنگی و پیگیری در حال تامین آن هستیم و وزارت جهاد کشاورزی نیز قول داده نیاز کشاورزان را تا زمان کشت تامین کند.
شریعتی در ادامه درباره هشدارهای بارندگی شدید در روزهای آینده و آمادگی خوزستان، توضیح داد: فصل آبی جدید با حجم قابل برنامه ریزی ۴.۶ میلیارد مترمکعب در مخازن سدها آغاز شده به این معنی که بیش از هفت میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی در سدهای خوزستان وجود دارد به همین دلیل نگرانی از بابت بارندگی‌های پیش‌رو نداریم.
وی افزود: در زمینه ساخت سیل‌بند نیز اگر چه هنوز تکمیل نشده اما خوزستان بیش از توان خود سیل‌بند ساخته که پیش بینی می‌شود امسال مشکلی نداشته باشیم.

لینک کوتاه : https://omidjonob.ir/?p=4935

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.